Panik Atak Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Pandemi sebebiyle hepimiz zorlu bir süreçten geçiyoruz.Yaşadığımız bu süreç dolayısı ile kaygılarımız epey arttı, malum. Bazılarımız bu kaygıları yöntebilirken, bazılarımız ise onları yönetmekte zorlanabiliyor. Hatta bazen onları yönetmek o kadar zorlaşıyor ki, bir süre sonra panik atak bile yaşayabiliyoruz.  Ancak sorun şu ki panik atağı ilk başlarda tanımadığımız için bize çok korkutucu geliyor. . İşte bu sebeple ilk önce gelin panik atak nasıl olur ona bakalım.

Panik Atak Nasıl Olur?

Sanki nefesiniz yetmyor ve duvarlar üstünüze üstünüze geliyor. Kendinizi belki boğuluyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Adeta nefes açlığı yaşıyorsunuz. Kalbiniz hızlanıyor, vücudunuzu sıcaklık basıyor ve belki biraz titriyorsunuz da. Arkasından düşünceler geliyor. “Deliriyor muyum, çıldıracak mıyım, ölecek miyim?..”Kalp çarpıntısı en hızlı seviyeye ulaştığı sırada belki kendinizi de inandırıyorsunuz buna hatta: “Bu sefer ölüyorum galiba.”

Çok tanıdık değil mi? O an bizi öleceğimize bile inandıran bu durum çok yaygın şekilde adlandırılan “panik atak” durumu aslında. Halbuki açıklaması epey basit ve bunu sizle birlikte birçok kişi yaşıyor.

Panik Atağın Sebebi Nelerdir?

Geçmişteki çağlarda atalarımız bir vahşi hayvan veya benzeri bir tehdit gördüğü zaman beyin onunla mücadele etmek veya kaçmak için bedeni hazır hale getirmeye çalışırdı. Kalp atışlarını hızlandırarak kaslara kan pompalar, terleterek ısınan vücudu soğutur, nefes alış verişleri hızlandırarak beyine oksijen gitmesini sağlardı.

Beynimiz bu refleksi evrimsel olarak bugünlere taşıdı. Beynimizin bu yönü gerçek bir tehdit altında işlevsel olabilir. Ancak modern hayatta gerçek bir tehditle karşılaşmasak da kaygılarımız arttığında beyin şaşırıyor ve yine aynı refleksleri gerçekleştiriyor. Biz de bu duruma panik atak diyoruz. Peki nasıl başa çıkabiliriz panik atakla?

Panik Atakla Nasıl Başa Çıkılır?

  • Kendinize sorular sorun. Panik atak anında kontrolün elden kaybolduğunu sanabiliyoruz. Atak anında şu soruları sormayı deneyebilirsiniz. “Bu daha önce olduğunda ne olmuştu, onunla nasıl başa çıkmıştım, kontrolümden çıkan bir şey oldu mu?” Ya da “Bu bir arkadaşımın başına gelseydi ona ne söylerdim?” Kendimize bu soruları sormak durumu sorgulamamıza ve gerçekçi düşüncler üretebilmemize yardımcı olacaktır.
  • Korkunuzla yüzleşin. Panik atak rahatsızlığı yaşayanlarda görülen en sık durumlardan biri de panik atağın gerçekleşeceğini düşündüğümüz durum ve mekanlardan kaçınmaktır. Ancak fark etmesek de kaçınma davranışlarımız bu durumu daha çok besler. Bunun yerine o durum ve mekanlarla yüzleşmek, yüzleşirken panik atağın gerçekleşmediğini görmek daha etkili olacaktır.
  • Panik atak anında nefesinizi yavaşlatmaya çalışın. Hızlı hızlı nefes almak vücudumuzdaki karbondioksit ve oksijen dengesini bozabilir. Bu durum da ellerde ve ayaklarda uyuşmaya yol açabilir. Bu olduğunda da uyuşmalara çok fazla odaklanarak kaygınızı besleyebilirsiniz Nefesinizi yavaşlatmak için nefes aldıktan sonra 5 saniye tutup yavaşça vermeyi deneyebilirsiniz..
  • Yaşadığınız belirtileri internette aratmayın. İnternette yaşadıklarımızı arattığımızda aslında çok basit olan durumlar korkunç senaryolara dönüşebiliyor. Normal bir panik atak yaşarken internetteki yanlış bilgiler sayesinde kalp krizi gibi birçok alakamızın olmadığı durumları yaşadığımızı sanabiliyoruz durduk yere. Bunun yerine internetteki zamanımızı meditasyon ve nefes egzersizi videolarına ayırarak kendimizi rahatlatabiliriz.
  • Bunu yaşayan ilk ve tek kişi değilisiniz. Dünyada birçok insan bu rahatsızlığı yaşıyor. Hatta o kadar yaygın ki, çevrenizdeki insanlar da bu durumu yaşamış olabilirler. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerle tanışmak, sizi anlayabilecek biri ile konuşmak çok faydalı olabilir. Hatta belki birbirinizden başa çıkma yöntemleri öğrenebilirsiniz. Birinin sizi anladığını hissetmenin ne kadar iyi geldiğini gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Psikoterapi desteği almak için online terapi, online seans, çevrimiçi psikolog görüşmesi gibi psikolojik destekler de kişi tarafından tercih edilebilir. Uzaktan psikolog görüşmesi ile kolayca terapi desteği alınabilir.

Panik atakla ilgili psikolog desteği almak için psikologlar sayfamızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir